Magánkiadású mesekönyv? Miért ne?

 

Ahogy előző cikkünkben olvashatták, 2024. november 30-án a Siófoki Könyvtár ad otthont az 1. Magyar Mesekönyv Fesztivál és Vásárnak, ahol magyar, magánkiadásban megjelent mesekönyvek és azok írói mutatkoznak be, nem is akárhogyan.

0.jpg

Fodor-Nemes Erzsébet, a fesztivál megálmodója és szervezője fontosnak tartotta, hogy azok a mai magyar mesekönyvírók is megmutathassák magukat, akiknek mesekönyvei nem, vagy csak kis mértékben kerültek be a nagy könyvesbolthálózatokba. Talán sokan nem is tudják, hogy micsoda utat kell bejárnia ma egy szerzőnek és könyvének, hogy eljuthasson a családokhoz, gyerekekhez.

 

18738863_10211638445369987_7632139520422943714_o.jpg(kép forrása: Babos Eszter)

Nem is gondolnánk, hogy mennyi sok értékes, tartalmas magyar mesekönyv létezik, ami nem jut el azokhoz a családokhoz, ahol éppen ezeket az értéket képviselő mesekönyveket keresik.

Hogy mi lehet ennek az oka, erről beszélgettünk Fodor-Nemes Erzsébettel, a Boszorkalandok meseregény sorozat írójával.

„Sokkal több magánkiadású könyv készül, mint gondolnánk. Azonban ezen művek többsége nem, vagy nehezen jut el a közönséghez. A fesztivál szervezése közben én is csak pislogtam, mennyi meseíró került elő a »homályból« fantasztikus könyvekkel. Rengeteg külföldi szerző könyvétől roskadoznak a polcok, melyek mögött hatalmas marketing, lobbi, pénzráfordítás áll – nagy könyvkiadók termékei. Ezt – valljuk be –, nem feltétlenül tudja egy magyar író megugrani magánkiadású művével. Természetesen vannak magyar nevek is, akik befutottak – jellemzően kiadó által. Sokkal nagyobb teret kaphatnának a magyar írók, szélesebb kört elérhetnének, ha nem lennének bizalmatlanok a boltok és sokszor a vásárlók a termékkel szemben.

A bizalmatlanság legtöbb esetben pedig okafogyott, hiszen – ahogy a Magyar Mesekönyv Fesztivál könyvei is – ezek a könyvek is átmennek pontosan ugyanazon a folyamaton, mint a nagy kiadóknál kapható könyvek. Sőt!

Ezeket a könyveket szívvel-lélekkel gondozzák, bennük van mindenki szakértelme, szeretete, aki dolgozik velük. Valódi csapatmunkában készülnek el.  A Magyar Mesekönyv projekt céljai közt szerepel a bizalomépítés is. Ne gondolja azt senki, hogy csak mert a nagy bolthálózatokban esetleg nem találni meg egy-egy könyvet, az silány lenne. Sőt, akár át is fordíthatjuk – értékké tehetjük a magánkiadás fogalmát.

Ezeket a könyveket legtöbbször maga a szerző próbálja piacra dobni. Rengeteg munka van az »önmarketingben«, sokan pedig nem értenek hozzá – miért is értenének? Így nehezebben érik el olvasótáborukat a szerzők, pedig olyan minőségi munkákról van szó, hogy nyugodtan kaphatnának nagyobb teret bármely boltban. Persze itt is vannak olyan írók, akik megküzdöttek a marketinggel és jól csinálják. Amikor már leküzdöttük a bizalmatlanság kérdéskörét, közbejön a jutalékok kérdése, ami akár veszteségessé is teheti az egyébként egyáltalán nem olcsó magánkiadásunkat.

Egyszóval: igen, sok magánkiadású könyv jelenik meg, amiknek a szélesebb körű láthatóságát szeretnénk támogatni. 

466577369_122100557030614283_4728231889026316747_n.jpg

 (kép forrása: Magyar Mesekönyv FB oldal)

A fesztiváljainkra – mert lesz több is országosan – azért nem várunk kiadókat vagy kereskedőket, mert nem őket szeretnénk népszerűsíteni, nem az ő hálózatukat szeretnénk még egy lehetőséggel megerősíteni. Azokat szeretnénk támogatni, akik mertek egy nagyot álmodni, és merték megfinanszírozni az álmukat. Mi az ő álmukat támogatjuk.”

A program pedig színes, változatos. Mindenképp megéri ellátogatni, hiszen rengeteg, a mesékhez kapcsolódó produkció várja a családokat.

Aki elfárad, egy rövid bábelőadás alatt újratöltheti magát, hogy újult erővel induljon a mesék birodalmába.

babosmesekucko.jpg(kép forrása: Bábos Mesekuckó)