Testvérféltékenység? - Bábozzunk!
5 tipp, hogyan használhatók a bábok a testvérek közötti kapcsolat erősítésére?
Ha kisgyermek születik a családba, néha - néha felütheti a fejét a testvérféltékenység. Hiszen anyán már osztozni kell. Ez természetes jelenség, de az is természetes, hogy arra vágyunk, hogy a gyermekeink érezzék, mindketten ugyanannyira fontosak számunkra. A bábok itt is segíthetnek.
(Kép: Bábos Mesekuckó)
1. A bábokkal könnyebben kifejezik érzelmeiket, hiszen azt, amit nem tudnak elmondani, eljátszhatják. Eljátszhatja a vágyait, emlékeit, vagy épp a jelen helyzetből adódó szorongását, félelmét, örömét. Vegyünk elő két nyuszit, egy anyanyuszit és egy kisnyuszti. Milyen a kapcsolatuk? Mit csinálnak? És mi történik, ha ott lesz még egy kisnyuszi, akire figyelni kell, vigyázni kell? Itt szabadon kijátszhatja érzelmeit, hiszen a báb bőrébe bújva könnyebben kifejezi azokat.
A báb mozgatója ilyenkor jobban magára ismer, a bábjáték felnagyítja az érzelmeket, és a bábos jobban tud a megoldásra fókuszálni, hiszen alapvető vágyunk és igényünk a pozitív végkifejlet.
A báb segíthet a gyermeknek, hogy könnyebben elmondja érzelmeit. Egy "szomorú nyuszi" vagy egy "féltékeny maci" elmesélheti, hogy milyen érzés neki, hogy anya sok időt tölt a kistestvérrel.
2. A bábozás segíthet abban, hogy a gyerekek egymás helyzetét jobban megértsék. A nagyobb elmesélheti, hogy milyen nehéz neki, mikor osztozkodnia kell a játékain, vagy engedni kell valamiben a kisebbnek, a kicsi pedig eljátszhatja, hogy milyen nehéz neki bizonyos helyzetekben, hiszen ő még sokmindent nem tud megcsinálni.
Egy alkalommal pont egy testvérféltékenység kapcsán báboztam.
"A kiscica minden vágya volt, hogy ő is kicsi legyen, mint a testvére, mert a kicsinek sokkal jobb... Meghallotta a tündér a kérését, és kicsivé varázsolta. Hiába szeretett volna szánkózni menni a barátaival, anyukája nem engedte egyedül, hiába szeretett volna délután játszani, aludnia kellett. Addig addig szembesült a kisebbek nehézségeivel, míg inkább azt kívánta, hogy újra nagycica legyen. Inkább segít, amiben tud, csak legyen ismét önmaga. "
(Kép: Bábos Mesekuckó)
3. Ha pedig konfliktus támad a gyerekek között, egy "bölcs medve" könnyedén igazságot szolgáltathat. A bábok így segítenek a higgadt kommunikáció elsajátításában. Játszuk el a konfliktust, és törekedjünk a megoldásra. Így a problémából mese lesz, és a gyerekek közös bábozása az együttműködés által megoldást szülthet.
4. Közös bábozás, vicces jelenetek eljátszása pedig erősítheti a gyerekek közötti kötődést., hiszen a bábjáték a jelenlét művészete. Ha bábozunk, akkor semmi mást nem csinálhatunk mellett. Ott kell lenni, és benne kell lenni a jelenetben. Ha pedig vicces jeleneteket játszunk, a közös nevetések erősíthetik a testvérek közti kapcsolatot.
Kinek ne tetszene egy "pukizó majom" vagy egy "ugráló sündisznó"? A bábokkal bármi megtörténhet. Átalakulhatnak, meghalhatnak, feltámadhatnak. Bármit megtehetnek, ami vicces, groteszk, amit emberként nem tehetünk meg.
5. Ha pedig már nagyobbak a gyerekek, érdemes őket bátorítani, hogy közösen adjanak elő egy történetet. Mindenki megtalálhatja a mesében a helyét, a kicsik örömmel veszik, ha a nagyobbak irányítják őket, és szívesen részt vesznek a játékban. A nagyobbak pedig megélhetik azt, hogy ők tapasztaltabbak. A kreativitásuk és fantáziájuk használatán kívül szociálisan is fejlődnek, megtanulnak együtt dolgozni, kiállni egymásért, türelemmel fordulni egymáshoz, hiszen a cél ugyanaz. A sikeres bábelőadás a szülőknek.
(Kép: Bábos Mesekuckó)
Elő a bábokkal! Lehet az plüss, lego, vagy bármi! Csak leheljetek életet beléjük és szólaltassátok meg!
Ha pedig Bábos Mesekuckó foglalkozásokat szeretnél tartani, jelentkezz foglalkozásvezetői képzésünkre!